Floriterapija

floriterapija

Floriterapija

Floriterapija je blaga, prirodna procedura koja ima cilj da obnovi harmoniju tela I psihe pacijenta. Predpostavlja se da u svakom živom biću, pa I onom bolesnom, postoji energija koja je potrebna I dovoljna za potpuno ozdravljenje. Treba je samo deblokirati tako da moze da deluje iznutra.

Floriterapija je toliko blag I prirodan metod lečenja da se moze efikasno koristiti u svakom uzrastu kao I u najosetljivojim slucajevima, kod novorodjenčadi I starije dece ili u najdelikatnijim životnim periodima kao sto su trudnoća I porodjaj, bez opasnosti od neželjenih efekata.

Poslednjih desetak godina floriterapija je doživela pravi bum; cvetne esencije je počeo da koristi sve veći broj lekara, psihologa I uopšte terapeuta koji su počeli da beleže pozitivne rezultate. Dok upotreba Cvetnih esencija postaje sve rasprostranjenija I medju onima koji nisu terapeuti, istrazivanja se nastavljaju, tako da je otkriveno na stotine novih cvetnih esencija, od kojih su neki pokazali izvanrednu terapeutsku moć. Od Aljaske do Indije, od Kalifornije do Francuske svuda se isprobavaju nove esencije I uvek načisto empirijskoj osnovi, beleže se njihova terapeutska svojstva.

Upraznjavanje floriterapije znaci ulazak u jedan dinamican process, znaci preispitivanje svega sto zaista ne funkcionise u nasem zivotu. Trazenje cveta koji leci znaci pogled unutra, upoznavanje sebe samih. Sve se to moze ciniti teskim nekome ko nikad to nije cinio, ali to predstavlja jedini pravi put, jedino tada mozemo da zivimo kvalitetnije, spokojnije I istinski zdravo.

Cvetne esencije bismo mogli shvatiti kao katalizatore saznanja.

Floriterapija može biti dobar saputnik u proputovanju kroz nas unutrašnji svet. Cvet je katalizator saznanja; on ne eliminise simptom vec ga uravnotežava, harmonizuje čitavu ličnost. On je kao dirigent orkestra koji čuje kad neki instrument ne zvuči kako treba; ne udaljava muzicara iz grupe, vec pokusava da ga usaglasi sa ostalim instrumentima. Svako od nas peva svoju pesmu, I ako je neki deo nje van ritma, možemo učiniti da mu ostali delovi pomognu svaki put, malo radeći, malo trpeći, ali uve stižući do svesti da muzika postoji I da samo treba da je potražimo.

Ne postoji izlečenje bez spokojstva I osećanja unutrašnje radosti Na kraju evo nekoliko najčešćih postavljanih pitanja koja se odnose na floriterapiju.

1. Kako deluju cvetne esencije?

Tesko je dati precizan odgovor. Floriterapija funkcionise na bazi mehanizma koji jos nisu u potpunoisti naucno objasnjeni. Svaki molekul, atom u prirodi vibrira na odredjenoj talasnoj duzini. Svaka biljka ima sebi svojstvenu vibraciju I shodno tome sopstvene karakteristike. Naime svi podaci o cvetnim esencijama I njihovim svojstvima I nacinu delovanja sakupljeni su na empirijskoj osnovo. To znaci da oni deluju na sva tri nivoa organizma: fizickom, mentalnom I duhovnom I to na taj nacin sto svojom vibracijom tj energijom podsticu vitalnu silu osobe da se sama izleci.

2. Da li cvece ima placebo efekat?

I da I ne. Naime ako se pod ovim efektom podrazumeva poboljsanje nekih simptoma kroz mehanizme autosugestije. Treba naglasiti da cvetne esencije odlicno deluju I na one koji nisu svesni da ih uzimaju; kod dece, zivotinja I biljaka, to je zbog toga sto podsticu sposobnost tela da se samo izleci; neki ih cak definisu I kao katalizatore lecenja.

3. Da li deluje uvek ili se mora u njega verovati?

Nije neophodno verovati; lekovi daju odlicne rezultate I kod skeptika. Argumenti onih koji negiraju ucinak ovih lekova jeste uglavnom da oni nisu naucno potvrdjeni. 4. Sta znaci ako lek nije delovao?

Znaci da verovatno nije bio onaj pravi. Izbor cvetnih esencija u nekim slucajevima moze biti izuzetno tezak, zato sto je njiuhov mehanizam delovanja veoma suptilan.Nije dovoljno doci do dijagnoze, na primer depresije; treba shvatiti zasto je neka osoba depresivna. Razlog moze biti smrt drage osobe, nezadovoljstvo poslom, los odnos sa samim sobom.Za svako od ovih slucajeva preporucuje se drugi cvet.

5.Da li se mou kombinovati razlicite cvetne esencije, na primer, Britanske i Kalifornijske cvetne esencije?

Da bez problema. Ako se kombinuju razlicite cvetne esencije, treba voditi racuna o nacinu upotrebe; na primerBritanske i Kalifornijske cvetne esencije se uzimaju 4 puta dnevno po 4 kapi a Indijske se uzimaju 2 puta dnevno po sedam kapi. Na intuiciju terapeuta j eda odluci i proceni koja od ova dva doziranja treba primeniti.

6. Koliko cvetnih esencija se moze mesati?

Ni na ovo pitanje nije lako dati precizan odgovor. Preporuceno je da se Britanskih cvetnih cvcetnih esencija pomesa samo 4 ali u to vreme bilo je poznato samo 38 Britanskih cvetnih esencija. Danas ih ima stostinak. Neki terapeuti mesaju u samo jednoj bocici i po 30 cvetnih esencija i oni odlivno deluju; drugi terapeuti rade striktno samo sa jednom cvetnom esencijom.

7. Sta treba uciniti ako ne moze odmah da se shvati koji je pravi lek?

Pocinje se sa lecenjem najevidentnijeg problema, na primer uzima se Wild Oat(divlji ovas) ako je pacijent pasivan, depresivan nesiguran, ili Holly(drac) ako je pacijent napadan, voli da naredjuje, agresivan. Treba sacekati jedan mesec i s'vremenom problem ce biti jasniji.

8. koliko je vremena potrebno da lek pocne da deluje?

To je veoma subjektivno. Lek moze veoma brzo da deluje protiv uznemirenosti, kao sto su tenzija, nesanica, klaustrofobije. Lek brzog delovanja je Rescue Remedy, deluje odmah. Najduze traje tretiranje depresije. Tako je i u zvanicnoj medicinu gde anksiolitici daju brz efekat , dok antidepresivima treba najmanje nekoliko dana.

9. Da li lekovi mogu biti opasni?

To je kontraverzno pitanje. Najveci broj terapeuta smatra da cvetne esencije ne stvaraju nezeljene efekte i da ne mogu da izazovu nikakvu stetu. Ipak ima i onih terapeuta, pre svega medicinara medju njima, koji veruju da cvetne esencije mogu biti stetne i da ga smeju primenjivati samo strucnjaci.

10. Da li se nase dusevno stanje moze pogorsati tokom uzimanja lekova?

To se naziva kriza svesti i predstavlja nuzno pogorsanje; upotrebom cvetnih esencija mi analiziramo svoje probleme i svesno prihvatamo svoje odgovornosti. To je razlog sto se na pocetku stanje pogorsava, ali to je samo u svrhu buduceg poboljsanja.

11. Da li floriterapija moze izazvati bilo kakve probleme?

Za nasledne probleme, ako postoji neki fizicki poremecaj odredjenog dela tela, treba se obratiti prakticnoj medicini, kao sto je homeopatija. Ne smeju se ciniti eksperimenti koji bi bili opasni po zdravlje pacijenta. Na isti nacin treba obratiti paznju na psihicke probleme: neurotiku floriterapija moze doneti mnogo dobrog, ali ako postoje znaci psihoze ili gubitak veze sa stvarnoscu, mora se pribeci lecenju u saradnji sa psihijatrom.

12. Ako je problem akutan, da li se moze uzeti vise kapi.

Da ali u vise navrata. U citavoj vibratornoj medicini ne postoji kolicina koja poboljsava stanje, vec to cini ucestalost upotrebe. Cvetne esencije u sebi nose energiju tj vibraciju izlecenja. Stoga sto se cesce uzima, efekat ce biti bolji.

13. Sta se desava ako zaboravimo da uzmemo lek?

To samo znaci da nam vise nije potreban. To je nesvesna reakcija naseg tela koje vise nema potrebu za lekom.

14. Da li je sigurno da lekovi ne stvaraju zavisnost?

Da; naime kad se posmatra psiholoski nivo, postoji mogucnost stvaranja odredjene zavisnosti. na primer, moze se desiti da se neka osoba ne usudjuje da izadje iz kuce ako uz sebe nema lek prve pomoci(Rescue remedy), lek za iznenadne situacije. Uopsteno, zavisnost od cvetnih lekova je veoma retka zato sto ovi lekovi ne eliminisu simptome vec dozvoljavaju osobama da napreduju i evoluiraju. Ako se u tom procesu stvori zavisnost, ona ce biti protiv nase volje.

15. Da li je moguce istovremeno uzimati cvetne esencije i anksiolitik?

Bez dvoumljenje, podrska je preporucljiva. Na primer, u slucaju nesanice, moze se poceti sa uzimanjem anksiolitika uz cvetne esencije da bi se upotreba anksiolitika postepeno smanjivala i na kraju eliminisala.

16. Postoje oobe koje ne podnose alkohol. Sta se moze koristiti u tom slucaju za konzervaciju leka?

Moze se koristiti sirce, med ili biljni glicerin.

17.Sta treba uraditi ako se jezikom dodirne staklena pipeta?

Stavite dozer ispod mlaza vode i isperite. preporucuje se da se ne dodiruje jezikom zato sto pljuvacka sadrzi enzime koji "zagadjuju" vodu u kojoj je lek rastvoren, umanjujuci time njegov efekat.

18. Da li cvetne esencije mogu uzimati i deca?

Da bez problema; kod njih je efekat cak i brzi. Ako je rec o bebama, lek moze uzimati i majka ako doji ili ako ne onda se pomesa sa vodom ili decijom hranom.

19. Sta treba raditi ako smo neodlucni u izboru leka?

Ako nikad niste "radili na sebi", bolje je prepustiti izbor terapeutu.

20. Da li je tada bolje obratiti se specijalisti?

Uvek u pocetku. S'vremenom kada se dosegnu svest i znanje, mozete i sami da se lecite